محمد حسن حبیبی درس آموخته 15 ساله دفاع مقدس و ایثارگر مخلص شم آبادی از جانبازان پرافتخاریست که شاید نسل جوان کمتر از شجاعت و رشادت ایشان به خاطر داشته باشند وی از خیل رزمندگان شجاع، باشهامت و دلیری بود که در دفاع مقدس، ایثارگرانه و جان برکف حاضر شدند.از شجاعت و رشادت این جانباز عزیز به این خاطره بسنده می کنیم که به نقل از یکی از همرزمانشان، برادر محمد حسن حبیبی درحالیکه ۱۴یا ۱۵سال بیشتر نداشتند در پدافند هوایی زمان حمله جنگنده های دشمن که با شلیک موشک و گلوله فضای بسیار هولناک و رعب اوری ایجاد می کردند که هرکسی توان ایستادن را نداشت و دنبال جان پناهی بود اقای حبیبی با رشادت تمام، پشت ضد هوایی نشستند و بدون هیچ ترس و درنگی مشغول دفاع شدند و این نبود مگر نشان از عمق ایمان و رشادت ایشان.

 

بخشی ازسوالات جمع بندی شده مطرح در صندلی داغ و در گفتگوی خصوصی با برادر محمد حسن حبیبی

وقتی مدیر محترم گروه تلگرام خاطرات پیشنهاد میهمان صندلی داغ هفته را با برادر محبوب محمد حسن حبیبی در میان می گذارد با استقبال وچهره گشاده وی همراه می شود و وقتی مدیر گروه پیشنهاد حذف برخی سوالهای مطروحه احتمالی را می دهد برادر حبیبی اجازه این کار را نمیدهد و معتقد است هر سوالی که عزیزان دارند بگذارید مطرح گردد.

برادر عزیز جناب آقای حبیبی مفتخرا در خدمت شما هستیم تا ضمن سلام آغازین مصاحبه، با بیوگرافی مختصری ازشما ، بهتر برادر محمدحسن حبیبی را بشناسیم

ضمن عرض سلام وادب واحترام خدمت هم ولایتی های عزیزوبزرگوار ومدیران محترم گروه خاطرات، امیدوارم که این  دورهمی علیرغم وجود سلایق گوناگون سیاسی واجتماعی واخلاقی دلهایمان را بهم نزدیک کند وبتوانم نقاط ضعف خود را با عنایت دوستان ازباب فذکر ان الذکر تنفع المومنین اصلاح نمایم پیشاپیش بخاطر تمام کاستی ها در نگارش پوزش میطلبم ودست یکایک دوستان خوبم را میبوسم. حقیر متولد ۱۳۴۹ هستم دوران دبیرستان افتخار حضور در مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور را داشتم و پس از پایان جنگ تحمیلی تحصیلم را ادامه دادم و در رشته ی دبیری ادبیات فارسی در دانشگاه تربیت معلم سبزوار پذیرفته شدم پس از اتمام تحصیلات کارشناسی مدت ۴سال در شهر داورزن ، ۵ سال جغتای ، ۴سال خوشاب، مجددا ۴ سال واندی در جغتای خدمت نمودم و از سال ۹۲ در دبیرستان های سبزوار مشغول به خدمت میباشم

وضعیت تحصیلی شما در دوران مدرسه مقطع ابتدایی وراهنمایی چگونه بود؟آیا برادر محمد حسن حبیبی در این مقاطع دانش اموز زرنگی بود یا خیر؟

 در ابتدایی دانش آموز زیرکی بودم در راهنمایی جزو معدود افراد شم آبادی بودم که در سبزوار درس میخواندم درسم ضعیف شد درمتوسطه تا توانستم تلاش کردم و وقفه ایجاد شده در زمان جنگ را جبران و در یک سال ، دوسال تحصیلی را با موفقیت به پایان بردم

میزان تاثیرگذاری مثبت شما بر دوستان و اطرافیان خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

میزان تاثیرگذاری مثبت هر فردی نسبت به اشخاص ثانی و ثالثی بستگی به خود فرد و دوست مقابل دارد که تا چه اندازه در الگو گیری از از فرد دیگر موفق بوده باشد در باب شخص بنده من خیلی اصراری ندارم که نظرات خودم را برای تاثیرگذاری بر طرف مقابل تحمیل کنم مطمئنا اگر فرد مثبتی باشم تاثیر پذیری لازم را خواهم داشت

می خواهیم چند نفر از دوستان صمیمی برادر حبیبی را بشناسیم.

از دوستان صمیمی ام می توانم به آقایان اصغر شمس،  دکتر غلامحسین شم آبادی ، دکتر محمد شم آبادی و برادر آزاده پاسدار کربلایی ابراهیم شم آبادی ، مسلم شم آبادی، برادر جانباز عزیز علی اصغرمومنی نژاد ،برادر پاسدار آقا سید میرزا حسین موسوی شریف مشهور به دیواندری ، آقا سید بزرگوار سیدابراهیم پور سجاد و برادر حسین رجایی و..... اشاره نمود.

آقای محمد حسن حبیبی رازموفقیت خود را در چه می داند و اگر بخواهد به جوانان هم محلی خود توصیه ای بکند چه می گوید؟

موفقیتی در خودم نمیبینم اندک موفقیتی هم که وجود دارد توکل به خداوند،دعای پدر و مادرم و پشت کار خودم میدانم و به جوانان نیز اینرا توصیه میکنم.همچنین توصیه من به جوانان عزیز اینست قدر فرصت جوانی را بدانید با توکل به خداوند و دعای پدر و مادر و پشتکار در هر کاری امکان موفقیت وجود دارد از فرصت جوانی که فرصت توانستن است نهایت بهره را ببرند که فرصت جوانی قابل برگشت نیست.

برادر محمد حسن حبیبی بعنوان یک دبیر متعهد،باسابقه مدیریت در اداره آموزش و پرورش ، چالش اصلی مدیریت در جامعه امروزی را چه می داند؟

مهمترین چالش مدیریت خصوصا در آموزش و پرورش سیاست زدگی و برخورد های جناحی و سیاسی است و متاسفانه زیر ساخت های آموزش و پرورش که همانا تربیت آینده سازان این مرز و بوم است نادیده گرفته میشود که در این مورد سخن بسیار است منتها مجال اندک.

اکثر خانواده های دارای پسر و یا دختر جوان معتقدند در این دوران باید بیشتر مواظب فرزندانمان باشیم ایا شما این اعتقاد را قبول دارید و تا چه اندازه ای در این زمینه  از عملکرد خود درباره فرزندان جوانتان رضایت دارید؟

قطعا نظارت و راهنمایی پدر و مادر و همراه فرزند بودن لازم است ولی اگر این نظارت سخت گیرانه باشد نتیجه ی معکوس میدهد و اما رضایت نسبی است طبیعتا جوانان امروزی نگاه های متفاوت تری دارند ک متقاعد کردن آنها با نظارت سخت گیرانه نتیجه ی معکوس میدهد فرزند در نزد پدر و مادر جایگاه یکسانی دارد طبیعتا فرزندانی که به نصایح و راهنمایی های پدر و مادر بیشتر توجه میکنند موفق میشوند و نزد پدر و مادر محبوبیت بیشتری دارند.

 

مایلیم از زبان برادر جانباز محمد حسن حبیبی خاطره ای از دوران دفاع مقدس بشنویم.

 خاطره ای از شهید بزرگوار اصغر چاکر یادم هست که بیان می کنم قبل از عملیات ولفجر۸که به عنوان پیک گردان بود در کنار چادر تدارکات که مسئولیت تدارکات را نیز به عهده داشت لباس و پوتینش را وصله میزد که در کنارش نشستم .درحالیکه گریه می کرد و اشک می ریخت ، می گفت: تمام دوستان من به شهادت رسیده اند اگر من اینبارشهید نشوم در مسلمانی خودم شک دارم و در همان عملیات شهید علی اصغر شم آبادی شربت شهادت را نوشید یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

  برادر حبیبی وجود سلائق و گرایش های سیاسی زاویه دار با دولت را در هر مقطعی تا چه اندازه مانع موفقیت خود دیده است؟با این وجود مدیریت خود راچگونه ارزیابی می کند؟

 گرایش های سیاسی زاویه دار و تند در هیچ دولتی کارایی ندارد البته موفقیت حقیر را در مناطقی که مدیریت داشتم میبایست از همکاران فرهنگی جویا شد ولی به طور خلاصه میتوانم به موارد ذیل اشاره نمایم

 ۱. برگزاری مسابقات قرآن ونهج البلاغه استانی که به عنوان یک الگوی موفق در استان مطرح گردید. کارشناس مسئولان کل کشور نیز ازاین طرح بازدید نمودند.

۲. ساخت و مدیریت ۱۰ مدرسه خیرساز در شهرستان کوچک جغتای

 ۳. احداث یک استخر شنای آموزشی از صرفه جویی اعتبارات مسابقات استانی که در نوع خود بی نظیر است

 ۴. رشدتحصیلی دانش آموزان شهرستان و دومین شهر استان درحفظ قرآن دانش آموزی و........که نتیجه همدلی و تلاش همکاران خوبم بوده است.

  با توجه به موقعیت روستای شهیدپرور شم آباد بعنوان روستایی نمونه، عملکرد روستا از نظر برادر حبیبی چگونه ارزیابی می گردد؟

 ما شم آبادی ها هرچه داریم به برکت خون شهدا و ایثارگران داریم و همین باعث فرهنگ غنی مردم شم آباد شده است والا در زمینه های دیگر موفقیت چندانی نداریم البته این نظر شخصیه بنده است.

  به عنوان یک فرهنگی از نظر شما چرا نظام آموزشی مدام درحال تغییر است؟

 همچنان که در سوالات قبلی پاسخ داده شد سیاست زدگی آموزش و پرورش و تغییر مدیران با روی کار آمدن جناح ها امکان اجرای طرح های بلند مدت در آموزش و پرورش میسر نیست و هرکسی که وارد آموزش و پرورش میشود دوست دارد که طرحی را هرچند کارشناسی نشده انجام دهد ک این باعث شده است که نظام آموزشی فشل و ناکارامد و آزمایشگاهی شود.

  برادر حبیبی بزرگترین اشتباه زندگی اش را در چه می داند؟

 بزرگترین اشتباه زندگیم در زمان جوانی بود که به بطالت گذشت و نتوانستم از فرصت طلایی جوانی و توانایی نهایت استفاده را ببرم و به گذشته تلف شده خود افسوس میخورم.

برادر ایثارگر نوجوان،وجود فرماندهانی با سن پایین درمراکز فرماندهی جبهه ها را چگونه می بیند؟

 میانگین سنی فرماندهان عالی جنگ بین ۱۹و ۲۵بوده که اکثرا توفیق شهادت نصیبشان شد و درواقع اخلاص وپاکی و جذبه این شهیدان بود که باعث حضور افراد عاصی و گناهکاری همچون حقیر در جبهه بود اگرحضور شهید شیخ احمد وشیخ محمد و دیگر شهدایی که واقعا به درجه ای از عرفان رسیده بودند نبود حضور ما در دفاع جایی نداشت خوشا به سعادتشان که عاشق الله شدند و  خدا هم عاشقشان شد و به نزد خود خواند و آنان را امیر افلاک گرداند و ماها را اسیر این خاک.نکند که نپذیرفتگان معراج آسمانیش، به مرگ دیگری بمیریم و چه درد ناک است بی بهره شدن از اینکه خدا عاشق کسی نشود خوش به سعادت آنان.

 آقای حبیبی بعنوان یکی از دست اندرکاران استقبال از مسئولین استانی اخیر در روستا نظرش نسبت به چنین مراسماتی بدون داشتن بهره مادی چیست؟

 آمدن مسئولین به شم آباد و وجود این گونه جلسات و همایش ها به برکت وجود شهدایمان هست و خواهد بود لذا میبایست به وجه احسنت این گونه همایش ها برگزار شود هر چند که دستاورد مادی نداشته باشد

 سخن پایانی برادر حبیبی نسبت به این جلسه پرسش و پاسخ چیست؟

 باتشکر از مدیران محترم گروه محبوب خاطرات به خاطر ایجاد فضای صمیمانه ی این گفت و گو و تشکر از اعضای محترم که نواقص حقیر را به دیده  اغماض نگریستند و محبت کردند و از همه شما تقدیر و د میکنم و دست یکایک شما را میبوسم امید است این دوره همی ها باعث هم افزایی و همدلی بیشتر گردد مجددا از همه شما تقدیر و تشکر مینمایم از نگارش ناقص و جواب های نامتعارف به شما دوستان پوزش میطلبم.

10 دی ماه 1395
ارسال دیدگاه

ارسال نظر

  • IMG_0988
  • jquery slider
  • IMG_1081
IMG_09881 IMG_10792 IMG_10813
bootstrap carousel by WOWSlider.com v8.7


سایر خدمات

  • طراحی گرافیک

  • طراحی سایت

  • طراحی لوگو سایت

  • طراحی استیکر تلگرام

شماره تماس : 09195948285